Kültür Mantarı Hakkında

Mantar insanlık tarihinin her döneminde, doğada binlerce çeşidi ile var olmuş biyolojik bir oluşumdur. Dünyanın her yerinde ve özellikle nemli ortamlarda daha hızlı olgunlaşır ve çok çeşitli türleri bulunur.

Besin değeri ve sağlık açısından göz ardı edilemeyecek derecede faydaları olan beyaz şapkalı mantar ülkemizde istiridye mantar türüne nazaran daha fazla üretim ve tüketimi gerçekleştirilmektedir. Daha çok uzak doğu bölgelerinde şifa amacı ile kültür mantarları kullanılmaktadır.  

Kültür mantarları doğada yetişen mantar zararlarından korunmak için güvenilir besin kaynağı olarak tercih edilmektedir. Beyaz Şapkalı Mantar, Kestane Mantarı, İstridye Mantarı ve Shiitake (Şitaki) mantar çeşitleri en yaygın tüketilen kültür mantarı türleridir.

kestanemantari

Mantar Üretimi

Oldukça hassas üretim süreçlerinden geçen kültür mantarları, günümüzde endüstriyel olarak mantar kompostlarında, Nem, ışık ısı ve havalandırma etkenlerinin kontrol altına alınabilecek düzeyde tesislerde uygun iklim koşullarının sağlanması ile üretilebilmektedir.

Beyaz şapkalı mantar miselinin kompostta yayılım evresinde 20-25 derece ısı olmalıdır. Yaklaşık 30 santigrat derece de misel ölümü gerçekleşmektedir. Üretimde tüm aşamalarda % 70-80 arasında neme ihtiyaç duyulan mantar yetiştiriciliği için ışık almayan ve uygun havalandırma koşullarına sahip bir ortam sağlanmalıdır. Uygun ve kaliteli bir kompost yapısına sahip ise yaklaşık 40 gün sonunda beyaz şapkalı kültür mantarı hasat edilecek düzeyde gelişim göstermektedir.

Ankara Mantar kültür mantarı üretim süreçleri hakkında bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Kanser ile Savaşır!

Sağlığınız için mantar tüketmeye özen gösterin! Yüksek protein, oldukça faydalı mineral ve vitaminler içeren mantar, selenyum içeriği dolayısı ile kalp ve kanser gibi durumlara karşı hücrelerin korunmasına yardımcı olmaktadır.

Yeni Anti Aging – Vitamin : Ergotionin  = Mantar

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu tarafından dile getirilen  5 dakikada sağlık videosunda; ömrü uzatan vitamin “Ergotionin”  ihtiyacını  karşılamanın en kolay yolu mantar tüketimi olduğunu vurguluyor ve bu vitaminin, tüm mantar türlerinde varlığı bilimsel çalışmalarla sabitlenmiş fakat en çok shiitake mantarında bulunduğu belirtilmiştir. 

Özel Besin Değerleri

Beyaz şapkalı kültür mantarının 100 gramında yaklaşık 25 kalori bulunur. Yaklaşık 15 Gr. İhtiva eden bir mantar 3 kaloridir. Diyetisyen tavsiyeleri ile diyet listelerinde süreklilik sağlayabilecek, neredeyse hiç yağ içermediğinden sağlıklı yaşam ve diyet süreçleri için değerli bir besindir..

Kültür mantarı özellikleri, çeşitleri ve yetiştiriciliği hakkında TRT ekranlarında yayımlanan  “Bu Toprağın Sesi” programında sektörel deneyimlerimizden bahsettik.

Şirket kurucu ortağımız Sayın Babür Cemal GÜRLER, Prof. Dr. Nevzat ARTIK ve Dr. Erkan EREN katılımı ile Nilgün ESİN sunuculuğunda gerçekleştirilen programı izleyerek kültür mantarı hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.